רסיסים

לאחר מאות שעות אימון של אמנים בתחומים שונים: מוזיקאים, ציירים, מאיירים, תסריטאים, כותבים ועוד, ובעקבות חקר מעמיק וקריאה של כל מאמר, כתבה או ספר שמצאתי בהקשר לאמנים מצליחים – אין לי ספק בכך שהדבר החשוב ביותר שאמן או יוצר צריך לעשות הוא: ליצור, לעשות אמנות.
בודאי: אמן צריך גם ללמוד לשווק את עצמו, ליצור קשרים, לבנות יחסי אנוש טובים ושותפויות סינרגטיות, לנהל משא ומתן נינוח ועוד ועוד – אבל הוא לא יכול לעשות את כל אלה בבטחון וגם אין כל כך טעם בכך – אם אין לו אמנות להציע – ואמנות טובה נוצרת רק מתוך הרבה עשייה! כמו שאומרת ג'וליה קמרון הנפלאה בספרה " דרך האמן " : " אלוהים, אני אדאג לכמות ואתה תדאג לאיכות ".

אין טעם לחכות ל: סוכן / אמרגן / מפיק / אוצר / מנהל אישי, שיגלה אתכם כדי להתחיל ליצור את מה שאתם חולמים עליו – תתחילו ליצור עכשיו , בלי תנאים, ללא עיכובים ותירוצים. אחרת, כאשר תגיע ההזדמנות שלכם – לא יהיה לכם מה להראות, להשמיע, להציג.

איך יוצרים כמות?
מתייחסים ליצירה כאל משחק מהנה.
מציבים מסגרת זמן ויעדים.
מורידים ציפיות ושיפוט.
יוצאים למסע של חקר הלא נודע. (מכירים את המשפט – מה שידוע לי מגביל את מה שאפשרי עבורי ?)

לדוגמא:
ציירים - בחרו נושא, טכניקה חדשה, חומר, צבע או סגנון – וציירו מהם בסדרות, 6-10 תמונות לפחות. הגדירו יעדים: ציור בשבוע / בחודש (עפ"י הגודל והסגנון).

מלחינים - הגדירו יעד: כתיבת שיר בשבוע / בשבועיים, התיחסו לכתיבה כאל תרגיל (כך עשה באך ועוד רבים גדולים אחרים) המציאו תרגילים: כתיבה במקצב מסוים, בסולם מסוים, בסגנון שעוד לא ניסיתם, בהשפעת אמן מסויים, עם מילים, בלי מילים, עם כלי נגינה או בלעדיו.

כותבים , משוררים , תסריטאים – נסו לבחור נושא , סיטואציה, סגנון כתיבה, רגש, תיאור של אחד מחמשת החושים (שמיעתי, ויזואלי, תחושתי, ריח, טעם) התנהגות, סגנון שפה, דמות, מסר, קהל יעד – והתאמנו בכתיבה בדגש על האלמנט שבחרתם.

מבצעים: זמרים / נגנים / שחקנים – בחרו אמן מבצע מוערך ומצליח (גם אם הוא לא בדיוק הסגנון שלכם) וחיקרו אותו: באמצעות צפייה, האזנה, חיקוי. בחרו ז'אנר או סגנון – ונסו להבין מה מאפיין אותו, נסו לבצע בהשפעת הז'אנר שבחרתם.

אם למדתם אמנות או יצירה : אתם יכולים לחזור למחברות הישנות ולבצע שוב תרגילים שעשיתם או תרגילים שהתחמקתם מהם בתקופת הלימודים.

רוצים לשאול אותי שאלה ?
יש לכם רעיונות נוספים ורוצים לשתף?
השאירו כאן תגובה.

© כל הזכויות שמורות לטלי ברדוש נוי-מאיר. אין להעתיק או לפרסם ללא אישור בכתב מהמחברת

טרקבק | רסס תגובות

לכתוב תגובה