רסיסים

כל דבר בעולם הזה, גם הדברים הגדולים ביותר ששינו את חיינו, החלו בזיק של רעיון, זרע לא בשל, שדרש הרבה מאד מחשבה וסבלנות עד שהפך למשהו שכולם יכולים לראות, להעריך וליהנות ממנו.

במפגשים עם לקוחות, לעתים אני פוגשת חוסר סבלנות, זלזול ואפילו בושה של אנשים ברעיונות הצעירים שלהם שזה עתה נולדו. זה יכול להתבטא בספקנות ובמחשבות שליליות כגון: "זה רעיון טיפשי", "בטח כבר עשו את זה", "זה לא מחדש שום דבר", "זו בטח פנטזיה – לא אפשרי ליישום" וכו'..
זה יכול להתבטא במחיקה או זריקה לפח של סקיצות, או אפילו הימנעות מוחלטת מרישום של רעיונות חדשים. לאמנים ומעצבים אמור להיות איתם תמיד Sketch book , מחברת המיועדת לרישום ושרטוט גס של רעיונות, ולמעשה לכל אחד מאיתנו מומלץ להסתובב עם פנקס או מחברת קטנה, בה כדאי לרשום את הרעיונות שעולים בראשנו, נכון, אולי לא כולם ראויים להשקעה נוספת, אבל ביניהם יכולים להיות כמה יהלומים.
רעיון ראשוני או סקיצה הם כמו התינוק שלכם, עם טיפול נכון הם יגדלו ויביאו לכם נחת, שמחה, סיפוק, גאווה ופעמים רבות גם בטחון ופרנסה (בזה אולי הם קצת שונים מתינוק). אם נהיה כנים, נודה שרוב התינוקות נולדים, איך נאמר, לא הכי יפים. ממש ברגע לידתם הם מקומטים, קצת מעוותים מלחץ הלידה, הצבע שלהם מוזר ועוד לא לגמרי ברור מה יצא מהדבר החייזרי הזה. אבל הטבע חכם מאד, הוא חנן את האם (וגם את רוב האבות) באינסטינקט מיוחד – בעיניהם, החייזר הזה הוא הדבר היפה בעולם. וכל מה שהם רוצים לעשות, זה לטפל בו, להזין אותו ולהעניק לו אהבה והגנה, כדי שיגדל ויגיע למימוש מלא ועצמאות. דמיינו את העולם ללא האינסטינקט הזה: חדר לידה, סוף סוף יוצא התינוק לעולם, והיולדת אומרת לרופא: "סליחה דוקטור, לא נראה לי היצור הזה שיצא לי עכשיו מהבטן, אני לא רואה איך הוא יכול לגדול למשהו בעל משמעות בעולם הזה. מבחינתי אתה יכול לזרוק אותו לפח או לתת אותו למישהו אחר, ממש לא אכפת לי מה תעשה איתו, כי אני לא מתכוונת להשקיע בו זמן או מחשבה". נשמע נורא, נכון? זה בדיוק מה שאנשים עושים כשהם מבטלים רעיון שנולד בראשם.
עשו לעצמכם ולעולם טובה (כן כן, גם העולם מרוויח מהרעיונות שלכם), כבדו את הרעיונות התינוקות שלכם, רישמו, ציירו או הקליטו אותם מיד כשהם עולים בראשכם ותנו להם סיכוי. היו סובלניים כלפיהם למרות שהם עדיין ראשוניים ולא מגובשים. חיזרו אליהם ונסו להשקיע בהם זמן, מחשבה, אנרגיה ואהבה. במקרה ה"גרוע", תגלו שהם באמת לא אפשריים או לא כדאיים לפיתוח, כך או כך הם יובילו אתכם לרעיון הבא, שיהיה ככל הנראה, טוב יותר. זה גם המתכון הטוב ביותר למנוע את התסכול שנובע מלראות את הרעיונות שהיו לכם פעם מיושמים על ידי אחרים ומביאים להם עושר ואושר.

לפני מספר שנים עלה בראשי דימוי למהות של העשייה שלי וציירתי אותו בקווים פשוטים, (ציור הוא לא בדיוק תחום כישרון שלי). שמרתי אותו ליום הנכון, וכאשר החלטתי להשקיע בכרטיס ביקור ייחודי שישקף אותי, ביקשתי מהמאיירת חגית רשמן לאייר לי איור לפי הסקיצה. והרי הם לפניכם (הסקיצה הראשונית אבדה, אך זהו שחזור פחות או יותר נאמן שלה). לעתים, לא תוכלו להביא להבשלה את הרעיון שלכם לבדכם, תצטרכו עזרה, אך המהות של הרעיון שאתם הגיתם יפעם במימוש שלו במציאות.

האם יש לידכם כרגע פנקס או sketchbook ? (גם טלפון חכם או טאבלט יכול להתאים) האם היה לכם היום, או בשבוע האחרון רעיון ועדיין לא תיעדתם אותו? רישמו או הקליטו אותו עכשיו, ללא שיפוט, ועשו לכם הרגל שלא להיפרד מפנקס הרעיונות שלכם לעולם!

כתבה: טלי נוי-מאיר, אימון עסקי, אימון לאמנים יוצרים ומעצבים.
כל הזכויות שמורות.

טרקבק | רסס תגובות

לכתוב תגובה