רסיסים

כשהאמנית, אוסו באיו, ביקשה ממני להשתתף בפאנל במסגרת התערוכה שלה "אפשרויות", בבית האמנים בת"א, חשבתי שזו הזדמנות מצוינת להביא בפני אנשים נושא שמרתק אותי מאד והוא הקשר בין אמנות, אמונה ואימון. אני לא מדברת על ביטוי של אמונה דתית מסוימת באמנות, אלא על אמונה עמוקה יותר, אישית והשפעתה על היכולת ליצור.

ב- 6 השנים בהן אני מלווה אמנים ויוצרים מכל התחומים, ולא פחות, מתוך התהליכים שאני עוברת כיוצרת (בתחום המוסיקה), הבנתי שחוץ מפעילות פרקטית ורציונאלית שמציע האימון, כדי לאפשר לאדם לממש את הכישרון והרעיונות שלו, כגון: בניית חזון, הגדרת מטרות ומשימות, ביצוע המשימות בצעדים קטנים ומעקב על ההתקדמות, ישנם כוחות נוספים המשפיעים על היכולת של אמן (או כל אדם בכל תחום) להביא את כישרונו לידי ביטוי. גורמים נוספים אלה הם מופשטים יותר ולא ניתן להכניס אותם לנוסחאות והשפעתם גדולה יותר מכל פעילות פרקטית המבוססת על הגיון.

אז מה בעצם גורם (או מאפשר) לאדם לשים בצד את המחויבויות שלו, את חיי היום-יום התובעניים , לשכוח את העולם החיצוני, לפנות זמן ומקום, לגייס אנרגיה (ולעתים כסף) , לצלול פנימה ולהביא לידי מימוש במציאות את רעיונותיו המופשטים והמעורפלים החבויים בעמקי דמיונות ונשמתו? הרי זה נוגד כל הגיון שגדלנו עליו.

אני יכולה לומר בוודאות, שאין תוכנית אימון, מצוינת ככל שתהיה, שיכולה להביא אדם לכל זה, ללא אמונה.

אם נתבונן באותיות המרכיבות את המילים אמנות, אמונה ואימון, בעברית נגלה מכנה משותף חזק:

אמנות, אמונה, אימון, אימות, אמון, אָמֵן, אָמָּן, אמת

מהי אמונה?

אמונה – קבלת עובדה כאמת, בלי צורך לבקש הוכחה. (מילון ספיר)

מה הוא כוח האמונה ?

הרבה נכתב ונאמר על כוחה של אמונה.

נפוליאון היל מחבר הספר "חשוב והתעשר" (בעברית, הוצאת שפע) מקדיש פרק שלם לאמונה. והוא כותב:

"אמונה היא "תרופת הפלא" שמעניקה חיות, עוצמה ופעולה מתוך דחף של מחשבה…

אמונה היא נקודת המוצא של צבירת כל עושר!

אמונה היא הבסיס לכל הניסים, ולכל הרזים שאי-אפשר לנתחם באמצעות חוקי המדע!

האמונה היא התרופה הידועה היחידה נגד כישלון!…

אמונה היא האמצעי היחיד שדרכו יכול אדם לרתום את הכוח הקוסמי של התבונה האינסופית ולהשתמש בו."…

עקרון שאנו נחשפים אליון לא מעט בשנים האחרונות הוא שהמחשבה יוצרת מציאות , ואמונה היא למעשה, סוג של מחשבה מעורבת ברגש.

" ידוע היטב שאדם מאמין, בסופו של דבר, במה שהוא משנן לעצמו, בין שהצהרה זו נכונה או לא נכונה. אם אדם חוזר על שקר שוב ושוב, סופו שיאמין בשקר כאילו היה אמת. יתירה מזו, הוא יתחיל להאמין שזו האמת. כל אדם הוא מה שהינו, בגין המחשבות השולטות שהוא מניח להן להעסיק את מוחו. מחשבות שאדם שותל בכווה תחילה במוחו, ומעודד אותן באהדה, ומשלב בהן רגש או כמה רגשות, הופכות לכוחות המניעים שמכוונים ושולטים בכל תנועה, פעולה ומשעשה שלו!" (נפוליאון היל)

ועוד:

"אם בעל חיים או אדם ממקד את תשומת ליבו או את כוח רצונו בדבר מסוים, הוא גם מצליח להשיגו. זה הכל" (מתוף דמיאן, מאת הרמן הסה)

אמונה במה ?

אמונה בעצמנו – בכישרוננו הייחודי, ביכולתנו ליצור יש מאין ולהביא את הרעיונות שלנו לכדי ביצוע, אמונה ביכולת שלנו לתקשר באמצעות האמנות.

אמונה באחרים – שיבינו אותנו ואת האמנות שלנו, שיתמכו בדרכנו, יפרגנו, יעזרו לנו. אמונה (אמון) במורים ובמדריכים (ובמאמנים) שבדרך, בניסיון ובידע שלהם, בכוונתם הטהורה וביכולתם לעזור לנו.

אמונה בחשיבות של מה שאנחנו עושים: חשיבות של היצירה, האמנות לעולם בכלל, וחשיבות ומשמעות לכך שהאמנות שלנו דווקא תצא אל העולם.

בהקשר הזה אני מאד אוהבת את המשפט של הזמרת-יוצרת שריל קרואו: " תאמר לעצמך שאין אף אחד שעושה משהו חשוב יותר ממה שאתה עושה – בסופו של דבר תאמין בזה."

אמונה בכוח עליון המסייע לנו , שומר ואולי מתקשר דרכנו (כוח שהוא מעבר לעצמנו , תקראו לו איך שתרצו : אלוהים, האני העליון, התבונה האינסופית, הכוח הקוסמי, כוח הטבע, גורל או כל שם אחר).

יוצרים רבים וצופים רבים ביצירות אמנות נשגבות חשים שכוח עליון היה הכוח היוצר והאמן הסכים להיות ערוץ המקשר בין הצד האחר לבין עולמנו.

אמונות חוסמות

בספרו "אמנות האהבה" (הוצאת מחברות לספרות), עושה אריך פרום הפרדה בין אמונה רציונלית לאמונה אי-רציונלית: "אמונה אי-רציונלית , לדעתי, היא אמונה באדם או ברעיון המבוססת על כניעה לסמכות אי-רציונלית. לעומת זאת, אמונה רציונלית היא הכרה פנימית עמוקה ששורשיה במחשבה או בהרגשה שלנו עצמנו. אמונה רציונלית אינה בראש ובראשונה אמונה במשהו, אלא תכונת הוודאות והיציבות שיש להכרה הפנימית שלנו"…

ישנן אמונות שאנו מחזיקים בהן, ייתכן שהן אומצו על ידנו לצורך הגנה, אך הן אינך באות מתוך אותה אמת פנימית והן אינן משרתות אותנו ואת ההתפתחות שלנו, להיפך, הן חוסמות את ההתפתחות שלנו – אלה הן "אמונות חוסמות".

איך מבדילים בין אמונה רציונלית "טובה" – אמיתית , פנימית,

לבין אמונה אי-רציונלית "שלילית" – אמונה חיצונית, חוסמת ?

זה די פשוט בעצם, כשאנו אומרים לעצמנו או אחרים מדקלמים בפנינו אמונה "אי-רציונלית", אנחנו מרגישים רע : ייאוש, דכאון, חוסר אונים, אנחנו רוצים שזו לא תהיה האמת. כשאנו אומרים לעצמנו או שומעים מאנשים אמונה "רציונלית" – אנחנו מרגישים טוב: שמחה, תקווה, אנרגיה, אנו רוצים להמשיך ולהאמין בזה.

בשיטות עבודה עם אנשים כמו אימון, NLP, תטא הילינג ועוד שיטות רבות אחרות (ביניהן גם הקלפים של אוסו באיו), נעשית עבודה גדולה על איתור אמונות חוסמות , פיתוח מודעות אליהן ולהשפעה שלהן עלינו – ונטרול ההשפעה שלהן, על ידי החלפתן באמונות מקדמות.

איפה מתחילה השפעת האמונה ?

כמו כל דבר, זה מתחיל בילדות… אריך פרום טוען כי יכולות הילד לאהוב להיות מאושר, להשתמש בשכלו ולפתח יכולות מיוחדות כמו כשרון אמנותי, אינן מובנות מאליהן כמו התפתחות בסיסית כגון גדילה, הליכה ודיבור, יכולות מיוחדות, הוא כותב על יכולות מיוחדות: "הינם כזרעים שיתפתחו רק אם יתקיימו התנאים הנאותים ובהעדרם הם עלולים להתנוון. אחד התנאים החשובים ביותר הוא שהאדם המשמעותי בחייו של הילד יאמין ביכולות אלה."

ועל כך אמר הרב קרליבך "כל ילד צריך לפחות אדם אחד שיאמין בו".

ייתכן שבמקרים מסוימים המאמן של ימינו, או המורה, המנטור, הינם הדמות שבוחר אדם, כממלא מקום למבוגר המשמעותי שהכזיב באמונתו.

אם כך, הדבר החשוב ביותר שאנחנו יכולים לאמן בתהליך אימון בדרך למימוש עצמי ולמימוש יצירתי, הוא את האמונה הפנימית:

א. ביכולת האדם

ב. בחשיבות שבמימוש

ג. בהתגייסות של כוח עליון לעזרת האדם.

איך מטפחים אמונה?

* אמונה דורשת אומץ, הסכמה לקחת סיכון ונכונות לקבל אכזבה וכאב. "כל מי שמעמיד את הביטחון המוחלט כתנאי ראשון לחיים, לא ייתכן שתהיה לו אמונה" (אריך פרום).

* אמונה דורשת שחרור שליטה ואגו

* הקשבה לקול הפנימי שלנו

* התחברות לאנשים המאמינים בנו ובדברים שאנו מאמינים בהם:

חיפוש מידע המחזק את אמונה שלנו: נסיון טוב שלנו, נסיון של אחרים: ספרים, סרטים, מאמרים, כתבות.

* לקיחת אחריות על מחשבות שלנו, שינון האמונה החיובית.

* התרחקות והימנעות מממסרים שאנו לא מאמינים בהם באמת ועושים לנו רע או מתסיסים אמונות חוסמות שלנו. לעתים עלינו להתרחק גם מאנשים המייצגים מסרים כאלה, אם איננו מסוגלים לנטרל במוחנו את המסרים שלהם או לפתח כלפיהם אדישות.

אם ישנן מחשבות טורדניות שמקבעות את האמונה החוסמת, חשוב לדעת שיש מוצא, שכן החיסרון והיתרון של המוח שלנו הוא שהוא לא יכול להחזיק שתי מחשבות בעת ובעונה אחת. לכן, ברגע שאתם מזהים מחשבה שלילית כל מה שצריך הו להחליף אותה בחיובית , או בקצת יותר חיובית, או אם זה קשה – פשוט לשיר איזה שיר חיובי בראש. ואם גם זה לא הולך – אז אפילו להחליף את המחשבה השלילית ב"בלה, בלה, בלה", או כמו שהציעה משתתפת בהרצאה תגידו לעצמכם "לא לחשוב, לא לחשוב" עד שתשתעממו…

* כדי לחזק את האמונה חשוב לעשות, לחיות, לחוות, במקום לשקוע במחשבות ובפחדים. העשייה בדרך כלל תביא להתקדמות, תפחית את החששות ותתן תוקף לאמונה.

ניתן לטפח ולחזק אמונה לבד או בעזרת מישהו שילווה ויחזק אותנו (קבוצה, מורה, מאמן, מנטור).

לסיכום, יצירת אמנות (ולמעשה כל יצירה ועשייה), דורשת אמונה. לא ניתן לעזור לאדם שאין בו ניצוץ אמונה.

בחוויה שלי, המאמן הוא המקל והמפוח. המקל – המכתת באפר ומוצא את הגחל בוער, את ניצוץ האמונה של האדם , והמפוח – המעיר את הניצוץ לאש בוערת של אמונה ויצירה, עד שהאש מקבלת כוח וחיים משלה וכבר אין צורך במישהו שישלהב אותה.

© טלי נוי-מאיר – אימון קריירה ועסקים לאמנים ויוצרים

www.coach-art.com | www.coach-art.co.il

קטעון וידאו מתוך ההרצאה:

להשלמת הנושא אספתי ציטוטים מעוררי השראה בנושא אמונה, בעיקר מפי אמנים ויוצרים. תהנו:

 • אמנות היא שיתוף פעולה בין אלוהים לאמן, וככל שהאמן עושה פחות , כך טוב יותר. (André Gide – אנדריי גיד, זוכה פרס נובל לספרות 1947)
 • להיות אמן , זה להאמין בחיים. (Henry Moore – הנרי מור, פסל)
 • אתה חייב להאמין במה שאתה עושה. בטווח הארוך, אתה צריך להרגיש שללא קשר לאופנות, לעשייה שלך יש איכות בעלת חותם שנשאר. יום אחד , מישהו אולי ייתקל בה, ויזהה שהיא נעלה. (Will Barnet – וויל ברנט צייר)
 • אם את/ה משתוקק/ת לאמונה, יש לך מספיק אמונה. (Elizabeth Barrett Browning – אליזבט בראונינג , משוררת אנגליה בתקופה הויקטוריאנית)
 • אדם חי על ידי אמונה במשהו (אחד) : לא על ידי ויכוח והתנצחות לגבי דברים רבים. (Thomas Carlyle – תומס קרלייל – איש ספרות סקוטי בתקופה הויקטוריאנית)
 • בוודאי, הרי, לפעמים האמנתי אפילו בשישה דברים בלתי אפשריים לפני ארוחת הבוקר. (Lewis Carroll , לואיס קרול, סופר, עליסה בארץ הפלאות)
 • זה מגוחך מה שאני עושה. קשה לי להאמין בזה – אבל אני חייב. (Damien Hirst , דמיאן הירסט , אמן אנגלי עכשווי)
 • צריך רק קול אחד או שניים של אמונה, כולל שלך עצמך, כדי לגבור על כל האנשים והמכשולים שטוענים שאינך מסוגל. (Gregory Packard – גרגורי פקארד , צייר)
 • כל מה שאתה צריך הוא להחזיק חזק… ולהאמין… (Stephen King – סטפן קינג, סופר אמריקאי)
 • לעתים, אנו יותר מדי מוכנים להאמין שמה שקיים בהווה הינו המצב האפשרי היחידי. (Marcel Proust – מרסל פראוסט, סופר צרפתי)
 • טוב יותר להאמין מאשר לא להאמין, בכך אתה מביא כל דבר לממלכת האפשרויות. (אלברט איינשטיין)
 • אני יכול לרשום ולצייר אני מאמין בזאת בעצמי וגם כמה אנשים אחרים אומרים שהם מאמינים בכך. אבל אני לא בטוח אם זה נכון.
 • (Gustav Klimt – גוסטב קלימט, צייר)
 • להתקדמות במקצוע קשה, נדרשת אמונה נלהבת בעצמך. לכן, לעתים אנשים עם כשרון בינוני, אך בעלי דחף פנימי גדול, מגיעים הרבה יותר רחוק מאשר אנשים עם כשרון נעלה בהרבה. (סופיה לורן, שחקנית)
 • אדם אחד עם אמונה, שווה לכוח של תשעים ותשעה בעלי אינטרסים בלבד.( John Stuart Mill ג'ון סטוארט מיל, פילוסוף אנגלי)
 • אין דבר כזה, לאהוב או להאמין יותר מדי.
 • אמונה הופכת דברים לאפשריים, לא לקלים.
 • אדם הופך לעתים קרובות למה שהוא מאמין שהוא. (מהאטמה גנדי)
 • אמונה הופכת את הצלילים הצורמים של היום להרמוניות של העתיד. (רוברט קולייר, מנהיג דת אמריקאי)
 • אם איננו מוכנים לשלם את המחיר על הערכים שלנו, עלינו לשאול את עצמנו האם אנחנו באמת מאמינים בהם בכלל. (ברק אובמה)
 • דבר ראשון בכל בוקר, לפני שאני קם, אני אומר בקול רם "אני מאמין" שלש פעמים. (אוביד, משורר רומאי)
 • האמונה בעצמך, היא המסלול הטוב והבטוח ביותר. (מיכלאנג'לו)
 • העתיד שייך לאלה המאמינים ביופי של חלומותיהם. (אלינור רוזוולט)
 • האדם חייב לנסות כל העת את הבלתי אפשרי – כדי שיווצר האפשרי. הרמן הסה (סופר גרמני)
 • אין זה משנה במה אתה מאמין, כל עוד אתה כן. (מאייר, היוצר של סנופי)
 • אמונה היא התרופה היחידה הידועה נגד הכשלון (נפוליאון היל – מחבר הספר "חשוב והתעשר").
 • אמונה היא האמצעי היחיד שדרכו יכול אדם לרתום את הכוח הקוסמי של התבונה האינסופית , ולהשתמש בו. (נפוליון היל, מחבר הספר "חשוב והתעשר").
 • אמונה היא הבסיס לכל ה"ניסים" ולכל הרזים שאי אפשר לנתחם באמצעות חוקי המדע.  נפוליאון היל (מחבר הספר "חשוב והתעשר").
 • לאלה המאמינים, אין צורך בהוכחה. לאלה אשר אינם מאמינים – שום הוכחה אינה אפשרית.
 • האם אני מאמין באלוהים? כן, כשאני עובד. כאשר אני כנוע וצנוע, אני מרגיש את עצמי נעזר על ידי מישהו שגורם לי לעשות דברים שמעבר ליכולותיי. (הנרי מאטיס)
 • אמונה היא כמו ראדאר, אשר רואה דרך הערפל. (Corrie Ten Boom, קורי טן-בום, חסידת אומות עולם, נוצריה הולנדית, אשר הצילה יהודים בשואה)
 • אם לא הייתה אמונה, לא היו חיים בעולם הזה – לא היינו יכולים אפילו לאכול צלי בביטחון. (ג'ון בילינגס, סופר אמריקאי)
 • "כל מי שמעמיד את הביטחון המוחלט כתנאי ראשון לחיים, לא ייתכן שתהיה לו אמונה" (אריך פרום, אמנות האהבה).
 • "כל ילד צריך לפחות אדם אחד שיאמין בו". (הרב קרליבך)
 • " תאמר לעצמך שאין אף אחד שעושה משהו חשוב יותר ממה שאתה עושה – בסופו של דבר תאמין בזה." (שריל קרואו, זמרת יוצרת)
 • "הסיבה לכך שהציפורים יכולות לעוף ואנו לא, היא בכך שלהן אמונה מושלמת, כי להיות בעל אמונה פירושו להיות בעל כנפיים". ג'יימס מתיו בארי (סופר, מחבר פיטר פן)
 • "שום אדם אינו דגול דיו או חכם דיו כדי שמישהו מאיתנו ימסור גורלו בידו. הדרך היחידה שבה אדם יכול להנהיגנו הוא להחדיר בנו את האמונה בכושרנו להנהיג את עצמנו". (הנרי מילר , סופר וצייר אמריקאי)

טרקבק | רסס תגובות

לכתוב תגובה