רסיסים

לבקשתו הדחופה של רעי דישון, אמן סודי, התגייסתי בשמחה, לארח את עבודתה של המעצבת בחומר, יונינה פדני, "סוס מוסטנג", שתוצג ותוצע למכירה (כתרומה) בתערוכת אמנות למען הוועד למלחמה באיידס – imagination 2010

שימו לבהתערוכה תפתח לקהל הרחב ביום שבת ה-6.2.2010 בין השעות 19:00-23:00 בבניין ההנהלה של בנק הפועלים, רח' יהודה הלוי 63, תל-אביב (קישור למפת הגעה)
זהו הקישור לדף האירוע וההזמנה בפייסבוק

בשיחתי עם יונינה פדני, מעצבת בחומר, לקראת פרסום הפוסט הזה, גיליתי שוב, עד כמה אין מקריות בחיים, "במקרה" חיברו אותי לאמנית תושבת הרצליה, העיר בה אני מתגוררת מזה 12 שנים, "במקרה" האהבה הגדולה שלה היא ליצירת סוסים בחמר, והרי סוס הוא בעל החיים האהוב עלי ביותר. מגיל צעיר רכבתי על סוסים (באוסטרליה) , ובנעורי אף הדרכתי רכיבה , עסקתי בטיפול ואילוף סוסים (בכפר כורזים שבגליל). "במקרה" היא שואבת השראה ממשפט האהוב עלי ביותר, מפיו של מיכלאנג'לו.
לאחר השיחה עם יונינה, אין לי ספק שבשבועות הקרובים אני קופצת לסטודיו שלה לביקור, כדי לראות את "חוות הסוסים" שיצרה בחומר.

מכיוון שאינני עוסקת בביקורת אמנות, אני מבקשת מהאמנים המתארחים בבלוג שלי לספר על הדבר המעניין אותי ביותר: תהליך היצירה, בחירת הנושא, חוויית היצירה האישית שלהם.
ביקשתי מיונינה לספר במילותיה על היצירה שלה ועל ההשתתפות בתערוכה. והנה הן:

יונינה פדני -מעצבת בחומר

מזה עשרים שנים אני עוסקת בעיצוב בחומר. תוך כדי לימודי צילום בקמרה אובסקורה, לימודי תואר ראשון (במרכז הבינתחומי) ותואר שני (באוניברסיטת ת"א), לא הפסקתי ביצירה ובעשייה של כלים שימושיים ועבודות דקורטיביות (מסכות, פסלים, איילים, פילים, שמלות, פרצופים ובעיקר – סוסים).
מיכלאנג'לו, גדול פסלי הרנסנס, טען שבכל גוש אבן היצירה כבר נמצאת והיא רק מחכה להיחשף.
כך אני מרגישה כשמולי גוש החמר הלבן, האפור, השחור, החום, הצהוב וכו'.
תהליך היצירה מרגש, חווייתי, ובצד התכנון, יש גם הרבה הפתעות. העבודה בחומר מאפשרת שילוב סוגי חימר שונים, שימוש בטכניקות שונות, כמו רידוד ב- slab roller (כשתחרות מתקופת הסבתא, חותמות ומכשירים שונים , יוצרים דברים מיוחדים).
העבודה בחימר היא חווייתית ומהווה תהליך מרתק הן בשלב היצירה והעיצוב בחומר והן בשלב הצביעה, הציור והמשחק בגלזורות, שמביאים לאפקטים מדהימים.
היצירה הראשונה שלי, כשהתחלתי לעבוד בחימר (במתנ"ס השכונתי) , היה ראש גדול, די ראליסטי, של סוס. בהמשך, למדתי מספר שנים אצל יעל פסטרנק, מהקרמיקאיות המובילות בישראל. אצלה, על אחד המדפים, תפס את תשומת לבי סוס קטן מאד, בעיצוב מאד פרימיטיבי וראשוני. ניסיתי להעתיק אותו עם "טויסט" קטן משלי, בצביעתו.
עד היום, הסוס המוזר הזה מיוחד מאד בשבילי, שכן הוא היה הבסיס לעיסוק שלי בעיצוב סוסים, שגדלו והתפתחו מאז (לגודל של 40X45 ס"מ בערך), שינו סוגי חימר וקבלו צביעה מגוונת ומשחק בגלזורות ורעמות פשתן.
בצד בעיצוב המגוון של מסכות, בעלי חיים, פסלים, תבליטים ועוד, ההנאה הגדולה ביותר שלי היא יצירת ועיצוב הסוסים. הסוס מסמל עבורי את היופי, האצילות, המהירות, הנאמנות, הראשוניות והאנושיות שבחיה, וכן את החופש והמרחבים.

מאז החל רני רהב בארגון התערוכות, שכל העבודות בהן נתרמו למטרה כל-כך נעלה וחשובה, שמחתי לתרום מעבודותי, ובעיקר את הסוסים.

לפני שומנה חודשים פתחתי בביתי שבהרצליה, סטודיו וגלריה של כלים שימושיים ועבודות דקורטיביות. בצד מימוש חוויית היצירה שלי, משמש הסטודיו גם ללימוד נשים (ופה ושם גם גברים) לעיצוב בחומר. העבודות הנעשות בסטודיו מדהימות בדמיון, ביצירתיות ובגיוון.
אני תקווה להמשיך "לדהור קדימה" עם סוסים בפרט ויצירה בכלל, שלי ושל תלמידי.
יונינה פדני , הרצליה
054-4878585

כאמור, את הסוס המקסים שבתמונה תוכלו לראות ולרכוש בתערוכת אמנות למען הוועד למלחמה באיידס – imagination 2010
כל ההכנסות ממכירת האמנות מושקעות בקידום המאבק באיידס בישראל.
רכישת היצירות היא תרומה מוכרת לצרכי מס לפי סעיף 46 א' לפקודת מס הכנסה.
אתר האינטרנט של התערוכה יעלה לאוויר בשבוע שלאחר התערוכה ובו גם ניתן יהיה לרכוש עבודה בחודש הקרוב

כאן יש טקסט אינפורמטיבי אודות הוועד ופה יש טקסט אודות התערוכה שהתקיימה ב- 2009

אני שמחה לציין כאן את עמיתי הבלוגרים, שמארחים חלק מהאמנים המשתתפים בתערוכה ושתרמו את יצירותיהם עבורה
הבלוג של סמי די
המערבב
הבלוג: זה לא אני זה המצב
נאמנות ותשוקה
אמנות וכל השאר
פרספקטיבות משונות ככל שיהיו
הבלוג של אמן סודי
ארכיבלנדר

טלי נוי מאיר
אימון קריירה לאמנים, יוצרים ומעצבים
www.coach-art.co.il

טרקבק | רסס תגובות

לכתוב תגובה